O mieście

Miasto
Niedziela, 19 Czerwiec 2011 01:58 Napisane przez Admin

STAVANGER

Miasto w południowo-zachodniej Norwegii, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Stolica okręgu Rogaland, położona nad zatoką Boknafjorden. Miasto zamieszkuje ok. 120tys. osób. Stavanger jest czwartym, co do wielkości miastem.

 

- Stolica norweskiego przemysłu naftowego. Najważniejsze światowe koncerny naftowe mają tutaj swoje biura, które nadzorują wydobycie ropy naftowej z szelfu Morza Północnego. W Stavanger znajduje się główna siedziba Statoil – jednego z największych koncernów paliwowych na świecie.

 

- Stavanger to preżnie działający port morski (rybacki, handlowy, pasażerski - sieć promów łączy Stavanger z Niemcami, Danią, Holandią oraz Wielką Brytanią).

 

- W gospodarce miasta dominuje przemysł przetwórstwa ropy naftowej, okrętowy, metalowy, maszynowy, rybny - największy w kraju do lat sześćdziesiątych ośrodek przemysłu konserwowego w Norwegii.

 

- Stavanger to jedno z najciekawszych miast Norwegii pod względem turystycznym. Okolice Stavanger obfitują w liczne stanowiska archeologiczne z epoki brązu, a miejskie muzeum może poszczycić się najbogatszą w Norwegii kolekcją zabytków z tego okresu

HISTORIA MIASTA
Stavanger to stary ośrodek handlowy i osada rybacka. Rozwój miasta przez wieki był ściśle związany z morzem i rybołówstwem.

- Od 1125 roku roku Stavanger był siedzibą biskupstwa, ustanowionego przez króla Sigurda Krzyżowca (1103-1130). Dopiero w roku 1425 osada otrzymała prawa miejskie. Po przeniesieniu biskupstwa do Kristiansand w roku 1685 za rządów króla Danii i Norwegii Chrystiana V (1670-1699), Stavanger utraciło swoje znaczenie religijne, polityczne i gospodarcze.

 

- Ponowny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, w okresie industrializacji całej Norwegii.

 

- W roku 1825 z tutejszego portu wyruszyła pierwsza, pięćdziesięcioosobowa grupa emigrantów norweskich do Ameryki, rozpoczęła ona olbrzymi exodus Norwegów na kontynent północnoamerykański.

 

- W roku 1864 wielki pożar zniszczył większą część miasta, toteż nie ma tu zbyt wielu zabytków. W 1880 roku tutejszy port przejął od Bergen palmę pierwszeństwa w zakresie produkcji rybnych przetworów.

 

- Stavanger od 1925 roku stało się ponownie siedzibą biskupstwa. Lata sześćdziesiąte XX wieku przyniosły miastu kryzys rybołówstwa, co pociągnęło za sobą obniżenie produkcji przemysłu przetwórczego ryb, ale po odkryciu w 1969 roku bogatych złóż ropy naftowej na Morzu Północnym, Stavanger stał się "norweskim Kuwejtem".

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

- KATEDRA (Domkirke)
Najstarsza katedra w Norwegii. Budowę świątyni w stylu romańskim rozpoczął w 1100 roku biskup Reinald z Winchester z pomocą rzemieślników sprowadzonych z Anglii, biskup sprowadził także relikwie św. Swithuna do Stavanger. Wznoszenie świątyni ukończono około roku 1125. Katedrę poświęcono Trójcy Świętej i Świętemu Swithunowi (biskupowi Winchester z II połowy IX wieku). W roku 1272 miał miejsce wielki pożar miasta, który zniszczył także katedrę. Została ona odbudowana w stylu gotyckim w roku 1300 przez biskupa Arne. Bardzo interesująca pod względem artystycznym jest barokowa ambona z XVII wieku. Katedra w Stavanger stała się wzorem dla wielu później budowanych kościołów w Norwegii. Straciła na znaczeniu wraz z miastem w XVII wieku, kiedy to Chrystian V przeniósł stolicę biskupstwa do miasta Kristiansand. Wewnętrzna dekoracja, w tym relikwiarz, w dużej mierze została zniszczona w pierwszych latach reformacji. W latach sześćdziesiątych XIX wieku przeprowadzono renowację świątyni, podobna miała miejsce w latach 1939-1964, natomiast ostatnie prace renowacyjne to lata dziewięćdziesiąte XX stulecia.

 

- DWÓR LEDAAL (Ledaal)
Pochodzi z roku 1800. Został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym. Pierwotnie stanowił własność armatora Gabriela Schancha Kiellanda, natomiast po sprzedaniu stał się letnią rezydencją królewską.

- STARE MIASTO (Gamle Stavanger)
Położone po stronie zachodniej portu stanowi labirynt krętych, stromo schodzących do portu uliczek. Dominuje tu zabudowa drewniana z XVIII wieku. Jest to największe skupisko starej, drewnianej zabudowy miejskiej w północnej Europie.

GŁÓWNE MUZEA


- MUZEUM MIEJSKIE (Stavanger Museum)
www.stavanger.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum

 

- MUZEUM ROPY NAFTOWEJ (Norsk Oljemuseum)
www.norskolje.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum

 

- MUZEUM ARCHEOLOGICZNE (Arkeologisk Museum)
www.ark.museum.no - oficjalna strona internetowa muzeum

 

- MUZEUM KONSERW (Norsk Hermetikkmuseum)
Mieści się przy Ovre Strangate 88 w budynku dawnej fabryki konserw.

1. Konrad Konieczny, Weronika Sowa; Norwegia. Przewodnik Praktyczny, wydawnictwo Pascal, 2011

2. http://www.wikipedia.pl

3  http://www.regionstavanger.com/

 

Szukaj


feed-image Feed Entries